Brachypelma smithi
Opis ptasznika
Brachypelma Smithi zosta³ sklasyfikowany i opisany w 1897 roku przez Cambridge`a. Wystêpuje w Meksyku, na sawannach. Tak jak wszystkie ptaszniki z rodzaju Brachypelma podlega Konwencji Waszyngtoñskiej (CIT ES). W naturze paj±k ten jest rzadko spotykany, poniewa¿ wiele osobników od³awiano z ich naturalnego ¶rodowiska na potrzeby rynku terrorystycznego. Teraz jest to jeden z najpopularniejszych gatunków w hodowli, czêsto jest rozmna¿any w niewoli i praktycznie wszystkie dostêpne w sprzeda¿y osobniki pochodz± z hodowli. Samice tego gatunku do¿ywaj± nawet 20 lat, natomiast samce maksymalnie do roku po ostatniej wylince (czyli ¿yj± oko³o 2-3 lata).
Jest to jeden z najpiêkniej ubarwionych ptaszników. Posiada czarny odw³ok oraz odnó¿a z czerwonymi plamkami. karapaks jest czarny z jasn± obwódk±. M³ode osobniki nie przypominaj± ubarwieniem doros³ych okazów. S± ró¿owe, a na odw³oku posiadaj± ciemn± plamkê. Wybarwiaj± siê po oko³o 6 wylince. Osi±ga do¶æ spore rozmiary. Doros³e samice dorastaj± do 6-8cm cia³a (z rozstawionymi odnó¿ami nawet do 15cm). Samce s± mniejsze i nie przekraczaj± 5,5cm. Dojrza³e p³ciowo samce posiadaj± na pierwszej parze odnó¿y haczyki, którymi podtrzymuj± samicê podczas kopulacja, a tak¿e "bulbusy" na nogog³aszczkach, w których przechowuj± nasienie. S± tak¿e szczuplejsze i maj± d³u¿sze odnó¿a ni¿ samice.
Typ zachowania ptasznika
Brachypelma Smithi nie posiada silnego jadu, a jego uk±szenia zazwyczaj powoduj± jedynie opuchliznê w miejscu uk±szenia. Rzadko przejawia agresjê. Nale¿y raczej do gatunków spokojnych i najczê¶ciej broni siê poprzez wyczesywanie parz±cych w³osków z odw³oka. Jest to idealny paj±k dla pocz±tkuj±cych hodowców. Im paj±k jest starszy tym spokojniejszy i zazwyczaj mo¿na spokojnie manipulowaæ w terrarium go³ymi rêkami.
Terrarium
Terrarium dla tego gatunku powinno mieæ wymiary 30/20/20cm (wysoko¶æ nie mo¿e byæ zbyt du¿a, poniewa¿ grozi to upadkiem paj±ka i uszkodzeniem odw³oka, co prawie zawsze koñczy siê ¶mierci±). M³ode paj±ki trzymamy w pojemnikach o odpowiednich rozmiarach (dla zupe³nie ma³ych ptaszników dobre s± pude³eczka po kliszy fotograficznej). Jako pod³o¿e stosujemy w³ókno kokosowe lub kwa¶ny torf. Wa¿ne, aby dobrze utrzymywa³o wilgotno¶æ (na poziomie 60-75%). W terrarium umieszczamy równie¿ kryjówkê z po³ówki orzecha kokosowego lub doniczki. ¯ywych ro¶lin raczej siê nie stosuje, poniewa¿ paj±k najprawdopodobniej by je wykopa³. £adnie prezentuj± siê ro¶liny sztuczne, których du¿y wybór jest w sklepach zoologicznych lub kwiaciarniach. W pojemniku powinna znale¼æ siê równie¿ miseczka z wod± (paj±ki czêsto z niej pij±, a je¶li jest dostatecznie du¿a to wchodz± do niej ca³e), jednak czêsto spryskujemy terrarium to nie jest ona konieczna, paj±ki spijaj± wodê z elementów wyposa¿enia, ¶cianek pojemnika i pajêczyny. Terrarium mo¿na ogrzewaæ przy pomocy czerwonej ¿arówki. Ptaszniki s± zwierzêtami aktywnymi g³ownie w nocy i wieczorem, a poniewa¿ nie widz± one czerwonego ¶wiat³a mo¿emy je dziêki takiej ¿arówce czê¶ciej obserwowaæ. Temperaturê utrzymujemy na poziomie 23-28°C.
Pokarm
M³ode paj±ki karmimy wylêgiem ¶wierszczy, pinkami, muszkami owocowymi lub kawa³kami m±czników. Podajemy im pokarm co 2-4 dni. Doros³e paj±ki chêtnie jedz± ¶wierszcze, karaczany, drewnojady, m±czniki i inne owady. Co jaki¶ czas mo¿na im te¿ podaæ noworodka mysiego. Karmimy je 1-2 razy w tygodniu. Pokarm dla paj±ka nie powinien byæ wiêkszy ni¿ jego karapaks.
Wiêcej poczytasz tutaj http://birdspiders.pun.pl/viewtopic.php?id=32
Rozmna¿anie
Rozmna¿anie tego gatunku jest ³atwe. Przed dopuszczeniem parê nale¿y dobrze nakarmiæ, aby unikn±æ zjedzenia przez samicê partnera. Samice rzadko s± agresywne w stosunku do samców, a kopulacja zazwyczaj nastêpuje szybko i bez problemów. Samiec nawo³uje samicê, bêbni±c przednimi odnó¿ami o pod³o¿e. Je¶li ta mu odpowiada tym samym znaczy to, ¿e jest gotowa do kopulacji. Samiec, po wybadaniu sytuacji, zgina partnerkê tak jakby chcia³ j± z³amaæ, przekazuje jej nasienie i po kilkudziesiêciu sekundach ucieka. Samica wytwarza kokon po 2 miesi±cach od kopulacji (czasami mo¿e to trwaæ d³u¿ej), w którym znajduje siê 100-600 jajeczek. Nale¿y go odebraæ samicy, aby unikn±æ jego zniszczenia przez samicê i przenie¶æ do inkubatora. Kokon nale¿y rozci±æ po 50-60 dniach. Nimfy po przej¶ciu dwóch wylinek staj± siê normalnymi paj±kami, które nale¿y rozdzieliæ do osobnych pude³ek. Od tego momentu zaczynamy je te¿ karmiæ. Przy dobrej opiece dojrzewaj± po 2-3 latach.
Ostatnio edytowany przez Fat'Matic (2008-03-14 14:08:54)
Offline