Brachypelma Emilia
Opis ptasznika
Na wolno¶ci wystêpuje w Meksyku i Panamie. Jest to jedna z mniejszych Brachypelm. Jako gatunek sklasyfikowany w 1856 roku przez White'a. Inne nazwy to Mygale emilia, Eurypelma emilia, Euathlus emilia i Brachypelma aemilia. Angielskie nazwy tego ptasznika to Mexican True Red Leg Tarantula oraz Mexican Red Leg Tarantula.
Dorasta do 6-7 cm cia³a, a rozpostartymi odnó¿ami mierzy oko³o 13-15 cm.
Samice ¿yj± oko³o 20 lat, samce oko³o roku-dwóch po ostatniej wylince. Wymaga terrarium o wymiarach 30/20/20 cm (d³./szer./wys.). Optymalna temperatura dla tego gatunku to 25-27°C (raczej nie powinna spadaæ poni¿ej 20°C), wilgotno¶æ powinna mie¶ciæ siê w granicach 50-60%.
Brachypelma emilia jest ³adnie ubarwionym ptasznikiem. Tarczka grzbietowa jest pomarañczowa z czarnym trójk±tem od strony szczêkoczu³ków, odw³ok szaro-czarny poro¶niêty d³u¿szymi pomarañczowymi w³oskami. Odnó¿a czarne z pomarañczowymi goleniami, gêsto ow³osione. Nie ma ró¿nic w ubarwieniu samców i samic. M³ode s± ró¿owe z ciemn± plamk± na odw³oku. Kolory zaczynaj± pojawiaæ siê oko³o czwartej-pi±tej wylinki. Barwy s± intensywniejsze po linieniu, pó¼niej s± przyt³umione.
Typ zachowania ptasznika
Brachypelma emilia nie ma jadu niebezpiecznego dla cz³owieka, jest to jeden z naj³agodniejszych gatunków. Bardzo rzadko trafia siê osobnik niezrównowa¿ony. Jego obron± jest wyczesywanie w³osków parz±cych z odw³oka. Je¿eli nie chcemy mieæ zwierz±t z ³ysym odw³okiem, nale¿y jak najmniej manipulowaæ u niego w terrarium i unikaæ brania go na rêce. Poza tym, je¿eli paj±k wyczesze w³oski na rêkê w³a¶ciciela, mog± one wywo³aæ swêdzenie, nawet po dok³adnym umyciu d³oni. Gatunek objêty prawn± ochron±
Terrarium
Pod³o¿em mo¿e byæ torf lub substrat kokosowy o warstwie oko³o 10 cm. Ptaszniki te lubi± kopaæ w pod³o¿u i szybko przemeblowuj± swoje terytorium. Do pomieszczenia zwierzêcia mo¿na w³o¿yæ konar, kamienie, po³ówkê orzecha kokosowego. Mo¿na tak¿e tam umie¶ciæ miseczkê z wod± - niektóre osobniki czêsto pij± z niej wodê. U niektórych osobników zaobserwowano, ¿e kiedy chc± siê och³odziæ wchodz± do wody. ¯ywe ro¶liny siê nie nadaj±, poniewa¿ paj±k je wykopie. Dla ozdoby mo¿na w³o¿yæ do terrarium ro¶linki sztuczne lub kêpy suchej, ozdobnej trawy..
Pokarm
Doros³e i podro¶niête osobniki karmimy ¶wierszczami, karaczanami, owadami ³±kowymi, szarañcz±. M³odym podajemy larwy m±cznika m³ynarka. Samce rosn± szybciej ni¿ samice. Nie ma problemów z karmieniem tego gatunku.
Wiêcej poczytasz tutaj http://birdspiders.pun.pl/viewtopic.php?id=32
Rozmna¿anie
Samce maj± na przedniej parze odnó¿y krocznych haczyki, a na nogog³aszczkach narz±dy kopulacyjne (tzw. bulbusy). W niewoli ³atwo siê rozmna¿a. Przed kopulacj± nale¿y parê dobrze nakarmiæ. Samica nie przejawia agresywno¶ci w stosunku do samca. Po oko³o 2 miesi±cach (okres ten mo¿e siê oczywi¶cie nawet znacznie wys³u¿yæ) od kopulacji samica sk³ada do kokonu od 200 do 800 jajeczek. Zdarza siê tak¿e, ¿e paj±ki kopuluj±, po czym samica po kilku miesi±cach linieje. M³ode przechodz± pierwsz± wylinkê 8-10 tygodni od zrobienia kokonu. ¦wie¿o wyklute paj±czki maj± oko³o 5 mm wielko¶ci. Samce dojrzewaj± po 13-15 wylince (2-2,5 roku), samice po 16-17 (3-4 lata). Mia³am dwa samce – jeden z nich po 12 wylince nie by³ jeszcze doros³y, drugi dojrza³ po 14 linieniach. Oczywi¶cie zdarzaj± siê wyj±tki – s³ysza³am o samicach, które po 10 wylince (wiek: 3,5 roku) wytwarza³y kokony. Takie m³ode samiczki maj± w kokonach zwykle mniej jajeczek – oko³o 250-300 szt.
Offline