#1 2008-02-28 21:49:44

BirdSpiders_pl

http://img.upload.ladujfotke.pl/_716/0.gif

6586259
Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2008-02-22
Posty: 115
Punktów :   
WWW

Trochę o anatomii pająków...warto wiedzieć

Każdy z Nas kto interesuje się pajęczakami zagłębia się w ten temat i chce jak najwięcej wiedzieć. Chcę przybliżyć Wam trochę anatomię pająków.

Ściana ciała/size]

Typowo wykształcona, podobnie jak u innych stawonogów. Oskórek na głowotułowiu gruby i jednolity, na odwłoku cienki, elastyczny i miękki. Pająki linieją przez całe swoje życie.

[size=16]Układ nerwowy:


Duża koncentracja zwojów. Do zwoju podprzełykowego dołączają się wszystkie pary zwojów brzusznych - 5 głowotułowia i 12 odwłoka - przypomina kształtem gwiazdę. U pająków prymitywnych oprócz zwoju podprzełykowego występuje jeszcze jeden zlokalizowany po stronie brzusznej. W mózgu występują centra asocjacyjne, są one niezwykle ważne, ich uszkodzenie lub usunięcie powoduje wyraźne zniekształcenie budowanej pajęczyny. Sympatyczny układ jest dobrze rozwinięty, szczególnie unerwiający układ pokarmowy.

Zmysły

Oczy dzienne i nocne posiadają soczewki i ciała szkliste. Siatkówka w oczach dziennych poruszana jest za pomocą mięśni i nastawiana w kierunku centrum świetlnego o najsilniejszej koncentracji. Oczy te potrafią śledzić ruch ofiary. Stwierdzono, że wszystkie pająki potrafią rozróżniać barwy (niektóre spektrum). Najważniejszy u pająków jest zmysł dotyku, jest tak rozwinięty, że pająk może lokalizować drobne mikro drgania podłoża lub sieci łownej. Narządami dotykowymi są...włoski. Silna kumulacja występuje na odnóżach. Występują także narządy szczelinowe, mogą koncentrować się w jednym miejscu lub występować pojedynczo. To tak zwane narządy lirowate , nazwa wzięła się od ich kształtu. Występują na udach i goleniach, są kinestetyczne, umożliwiają orientację w przestrzeni bez konieczności używania oczu. Prawdopodobnie ich działanie opiera się na różnicowaniu ładunków elektrycznych, które wytwarza każde ciało i każda cząstka w przyrodzie. Pająki w całkowitych ciemnościach potrafią złowić w locie nietoperza!!!! właśnie dzięki tym narządom. Wszystkie pająki odbierają wrażenia węchowe, pająk określa jakość pokarmu i potrafią po zapachu odnaleźć osobnika płci przeciwnej. Stwierdzono u ptaszników kilkukilometrowe wędrówki w poszukiwaniu samic. Komórki węchowe występują na górnej części stóp (dobrze, że u ludzi są zlokalizowane w innym miejscu . Smak definiowany jest w komórkach w gardzieli. Pająki silnie wyczuwają zmiany temperatury, wydają i odbierają dźwięki, silnie reagują na ciążenie (przyśpieszenie ziemskie) - narządu za to odpowiedzialne nie są do dnia dzisiejszego odkryte.

Układ pokarmowy

Otwór gębowy zlokalizowany jest na dnie przedsionka gębowego, ograniczony jest uwypukleniami jamy ciała: wargą górną i dolną. Z boku otwór gębowy otoczony jest wyrostkami pedipalpów, służącymi do żucia lub zgniatania. Pokarm częsciowo trawiony jest przez wprowadzenie do ofiary enzymów trawiennych, wydzielanych z układu pokarmowego przez otwór gębowy. Włoski dolnej wargi i wyrostki pedipalpów zatrzymują większe cząstki. Pokarm jest wsysany. Narządy ssące to: umięśniona gardziel i żołądek ssący (część jelita cienkiego; analogia przełyku). Jelito środkowe długie, rozciąga się od połowy głowotułowia prawie do końca odwłoka. Duże gruczoły trzustkowo-wątrobowe, wrastają nawet do odnóży!!! Prymitywne pająki łowią zdobycz za pomocą odnóży!! Wyżej uorganizowane robią sieci łowne.

Oddychanie

Narządami oddechowymi są płucotchawki (1-2 pary) - u podrzędu Opisthothela (zaliczane także ptaszniki) występują 2 pary płucotchawek sitowych układających się w pień i pęk tchawek.

Układ krwionośny

Serce krótsze niż u skorpionów, znajduje się tylko w odwłoku, posiada od 2 do 5 par ostiów (u ptaszników 3-4 pary ostiów) W hemolimfie występują hemocyty, które są bezbarwne (lima jest bezbarwna).  System naczyń różnie wykształcony. Silnie zredukowany u pająków posiadających tylko tchawki.

Układ wydalniczy

Układ wydalniczy zbudowany z gruczołów biodrowych (1-2 pary, u ptaszników 2 pary), cewek Malpighiego (1 para), ściany kloaki do której przylegają cewki Malpighiego oraz nefrocyty

Układ rozrodczy

Gonady parzyste, u nielicznych nieparzyste. Jajniki przechodzą w jajowody i łączą się w pojedynczą macicę, a ta kończy się pochwą wyścieloną oskórkiem. Do pochwy otwiera się zbiornik nasienny (wielokrotne skłądanie kokonów np. u P.murinus) lub uchodzi oddzielnie na specjalnej płytce samiczej (epigynum), jeżeli występuje płytka zapłodnienie następuje podczas składania jaj...

http://www.freewebs.com/garbate_pajonki/anatomia.jpg

http://kentsimmons.uwinnipeg.ca/16cm05/1116/33-30b-SpiderAnatomy-L.gif


Autor: birdspiders.pl
(Prawa zastrzeżone)


Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego że są nieme dla jego tępej percepcji.

Offline

 

#2 2008-02-28 21:57:59

Prexor

http://img.upload.ladujfotke.pl/_716/1.gif

446800
Skąd: Chełm (woj. Lubelskie)
Zarejestrowany: 2008-02-25
Posty: 113
Punktów :   

Re: Trochę o anatomii pająków...warto wiedzieć

Warte przeczytania. Podobną lekturę już czytałem na samym początku przygody z ptaszorami, lecz co przeczyta się dwa razy zawsze jest lepiej utrwalone

Kto nie wie nic na ten temat, a hoduje pająki powinien to przeczytać.


A. geniculata, C. cyaneopubescens, B. smithi, B. vagans, B. albopilosum

Offline

 

#3 2008-02-29 23:06:09

Nogas

http://img.upload.ladujfotke.pl/_715/2.gif

5695528
Call me!
Skąd: Praszka
Zarejestrowany: 2008-02-28
Posty: 58
Punktów :   

Re: Trochę o anatomii pająków...warto wiedzieć

bardzo dobry art mało jest takich artykułów gratz

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi

[ Generated in 0.014 seconds, 7 queries executed ]


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.fjakfrajer.pun.pl www.manganime.pun.pl www.pokemon-fan-gra.pun.pl www.polishundergroundcod.pun.pl www.alfaiomega.pun.pl